Ajurweda

Ajurweda – Czy to kolejny modny trend który za jakiś czas przeminie, a może coś więcej?

Ajurweda…

Niemal za każdym razem kiedy mówię o tym czym się interesuje, czego się uczę i co mnie całkowicie zafascynowało reakcja ze strony słuchających mnie to: „Ajur co?” lub „A co to jest ta Ajurweda?”.

Są oczywiście osoby które znają pojęcie Ajurweda ale nie do końca wiedzą o co w nim tak do końca chodzi.

Są i tacy którzy odbierają Ajurwedę jako kolejny trend i szarlataństwo.

Czym więc jest ta tajemnicza dziedzina?

Po krótce to nauka która powstała 5000 lat temu- więc dość dawno, w Indiach. Tłumaczenie nazwy Ajurweda to NAUKA O ŻYCIU. Brzmi górnolotnie, ale skąd ludzie żyjący 5000 lat temu mogli posiadać wiedzę o życiu ludzi w XXI wieku? I to właśnie jest dla mnie bardzo fascynujące!

Czym zajmuje się Ajurweda?

Nie obiecuje gruszek na wierzbie, ale zastosowanie się do jej zasad sprawia że możemy cieszyć się zdrowym i szczęśliwym życiem przez długi czas, a jeśli mamy jakieś problemy zdrowotne wskazuje w jaki sposób sobie z nimi poradzić stosując to czym obdarzyła nas natura.

I co w tym takiego wyjątkowego?

Wyjątkowość polega na jej holistycznym podejściu do człowieka. W ajurwedzie nie mamy tylko objawów fizycznych naszych dolegliwości jak to w większości postrzega świat zachodni. Człowiek w ujęciu ajurwedyjskim to nie tylko ciało ale także umysł, duchowość, zmysły i emocje. Każdy z nas żyje w innych warunkach, innym środowisku, innym klimacie, różne osoby nas otaczają, wykonujemy różne zawody, mamy różne postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości i to wszystko wpływa na nasze zdrowie. Nie tylko to fizyczne ale również umysłowe i duchowe.

To co w niej takie wyjątkowe to fakt że nie ma jednego zalecenia dla wszystkich, jednego leku na daną dolegliwość, jednego sposobu rozwiązania problemów emocjonalnych z jakimi się zmagamy, jednego- zdrowego sposobu odżywiania dobrego dla wszystkich. Każdy z nas jest wyjątkowym połączeniem żywiołów (o czym w kolejnych artykułach).

Są osoby wybuchowe oraz bardzo spokojne, szczupłe i bardziej krągłe, jedni mają suchą skórę inni bardzo tłustą, ktoś ma tendencje do złamań a ktoś inny do problemów z zatokami. Różnimy się praktycznie wszystkim i to jest piękne bo inaczej świat byłby nudny.

Każdy z nas pojawił się na ziemi aby wnieść swój element do otaczającej nas rzeczywistości, a dzięki Ajurwedzie możemy korzystać z życia w sposób bardziej świadomy dzięki czemu możemy uniknąć wielu dolegliwości a co za tym idzie ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA.

Magdalena Budzowska-Barcik

Dyplomowana Pasjonatka Ajurwedy