z dziennika ajurwedy

Jesteśmy częścią natury

W swoim życiu poznałam wiele praw, kodeksów i ustaw którymi posługuje się otaczające mnie społeczeństwo. Byłam raczej pilną uczennicą i szybko odkryłam że niemal wszystko podlega regulacjom a ich nieznajomość i niestosowanie się do nich prowadzi przeważnie do kłopotów.

Ale dopiero niedawno odkryłam najważniejsze z nich! Prawo które zarządza całym światem ożywionym i nieożywionym, niezależnie od wieku w którym żyjemy, szerokości geograficznej, wyznawanej religii czy rządzącej opcji politycznej.

To najważniejsze z praw było gdzieś zawsze w mojej świadomości bo kto nie wie że przyroda rządzi się swoimi prawami- że po nocy przychodzi dzień a po wiośnie lato. Że ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów, a zwierzęta gromadzą zapasy pożywienia przed jej przyjściem. Że rośliny na wiosnę budzą się do życia a jesienią obumierają. Że planety krążą po swoich orbitach a doba ma 24 godziny- to przecież oczywiste! Ale czy znamy prawa dotyczące nas samych?

Każdy z nas jest także częścią natury- nie tylko rośliny, zwierzęta, rzeki, jeziora, cała przyroda, ale każdy z nas. Jakże odkrywcze i zaskakujące było dla mnie zdanie sobie sprawy że nie znam kodeksu matki natury, że nie wiem jak postępować żeby nie łamać prawa życia które otrzymałam.

Zdrowe żywienie i zdrowy tryb życia zaczęły mnie interesować kiedy rozpoczęły się kłopoty zdrowotne. Czytałam wiele książek, słuchałam różnych podjeść poszukując co jest zdrowe a czego unikać. Szukałam, dociekałam i odkrywałam ciągle nowe podjęcia, czasami wzajemnie się wykluczające. I tak natrafiłam na Ajurwedę, która zebrała wszystko w całość i jasno odpowiedziała na wiele niejasności.

Wskazała mi że natura jest źródłem nieustającej zmiany- wszystko w nas się zmienia wraz z upływającym czasem i w zależności od naszego wieku, pory roku i pory dnia różne rzeczy nam służą a inne nie. Odkryłam, że jeśli chcę żyć pielęgnując zdrowie nie stać mnie na bycie nieświadomą tych zmian. Rytmiczny styl życia i zastosowanie się do praw natury przyniosło mi jej wsparcie i okazało się najlepszym lekarstwem.

Ajurweda ustala swoje podstawowe zasady uzdrawiania w integracji z rytmami natury a trzy podstawowe to rytm dzienny, księżycowy i słoneczny. W kolejnych wpisach wyjaśnię każdy z nich.

Miłej niedzieli – Dyplomowana Pasjonatka Ajurwedy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *